Zabiegi Medycyny Estetycznej

Jak aktywnie szukać pracy?

Jak aktywnie szukać pracy

Pandemia koronawirusa pozbawiła wiele osób stabilnego zatrudnienia. Wiele firm upadło, a część dokonała redukcji zatrudnienia. Niestety, nowych ofert pracy jest mniej niż osób bezrobotnych. Nie wszystkie odpowiadają też ich kompetencjom zawodowym. Jak aktywnie szukać pracy?

Przeglądaj różne portale z ofertami pracy

W internecie istnieje wiele portali z ofertami pracy. Ponadto na Facebooku istnieją różne grupy, które zrzeszają przedstawicieli konkretnych zawodów. Publikowane są na nich także ogłoszenia potencjalnych pracodawców. W przypadku tego typu grup liczy się jednak refleks. Większość pracodawców prosi o pilny kontakt w wiadomości prywatnej.  Przeglądaj różne portale z ofertami pracy, nie tylko te największe, ale również te branżowe czy lokalne. Możesz przyjrzeć się też ofertom pracy zdalnej oraz ogłoszeniom dla influencerów.

Nie ograniczaj się do rejestracji w PUP

Wiele osób, zwłaszcza takich bez doświadczenia zawodowego lub z małym doświadczeniem, jest przekonanych, że pracę znajdzie im PUP. Niestety, jest to błędne założenie. Po pierwsze, urząd pracy od lat działa nieskutecznie. Po drugie, oferty, jakie do niego trafiają, zazwyczaj dotyczą ciężkiej pracy fizycznej dla osób niewykwalifikowanych. PUP nie szuka pracowników biurowych, dziennikarzy, lekarzy, kosmetologów czy specjalistów od marketingu. Oferty, jakie do niego trafiają, są skierowane do murarzy, tynkarzy, spawaczy i ślusarzy.

Popytaj znajomych o oferty pracy

Nie wstydź się porozmawiać na ten temat ze znajomymi. To nic złego, że z powodu pandemii straciłeś pracę. Chwilowe bezrobocie nie pozbawia cię wartości. Porozmawiaj szczerze ze znajomymi, czy w ich firmie nie poszukują pracownika. Może się okazać, że za ich pośrednictwem trafisz na rekrutację, o których normalnie byś się nie dowiedział.

Napisz do firm, w których chciałbyś pracować

Nie wszystkie firmy szukają pracowników, ale w niektórych działach ma miejsce ciągła rotacja. Możesz napisać do interesujących cię przedsiębiorstw maila z zapytaniem, czy nie szukają obecnie pracownika i polecić swoją kandydaturę. Może się okazać, że akurat ktoś się zwalnia, tylko firma nie zdążyła jeszcze opublikować ogłoszenia o poszukiwaniu nowego pracownika.

Załóż konto na serwisie dla osób aktywnych zawodowo

Istnieją różne portale społecznościowe, w tym takie o charakterze zawodowym. Można na nich opisać swoje doświadczenie zawodowe oraz posiadane umiejętności. Istnieje także opcja – szukam pracy. Gdy ją włączysz, będziesz otrzymywał ciekawe oferty pracy. Obecność na takich portalach społecznościowych sprawia, że stajesz się też widoczny dla headhunterów, którzy szukają specjalistów dla swoich klientów.

Miej oczy szeroko otwarte, odpowiadaj na ogłoszenia znalezione na mieście

Czasem ogłoszenie o pracy wisi na słupie ogłoszeniowym, bannerze reklamowym czy drzwiach danej instytucji. Warto się z nim zapoznać, zrobić mu zdjęcie i odpowiedzieć na nie. Kto wie, może w ten sposób znajdziesz pracę dla siebie?

Dodaj komentarz