Psychologia

Dlaczego zdrada tak boli?

Dlaczego zdrada tak boli

Zdrada jest często spotykanym problemem. Dotyczy nie tylko małżeństw z wieloletnim stażem, do których wkradła się rutyna, ale też młodych związków, gdzie jeden z partnerów ma problemy emocjonalne i boi się bliskości. Dlaczego zdrada tak boli?

Wraz ze zdradą znika poczucie wyjątkowości

Gdy jesteśmy zakochani, spotykamy się z drugą osobą, ona nas przytula i spędzamy razem piękne chwile, czujemy się wyjątkowe i szczęśliwe. Niestety, gdy on nagle nas zdradza, to wszystko pryska. Przestajemy czuć się wyjątkowe, czujemy się jak jedne z wielu. Nie wiemy, ile było innych kobiet, które miejsce zajmowałyśmy w jego rankingu i co sprawiało, że spędzał z nami czas.  Myśl, że podczas randki z nami, planował wieczór z inną, okropnie boli.

Gdy on zdradza, każda wspólna chwila wydaje się kłamstwem

Nawet gdy przeżyliście razem niezapomniane chwile, to wraz z pojawieniem się zdrady, wydają się one tylko kłamstwem i ułudą.  Tracą jakąkolwiek wartość. Chcemy wyrzucić je ze swojej pamięci, nie wracać myślami do tego, co już było. Czasem wystarczy jednak jakiś skrót myślowy, coś, co zadziała jak impuls. Tym czymś może być samochód podobny do jego, by powróciły wszystkie złe emocje.

Zdrada świadczy o tym, że zawiódł nasz mechanizm obronny

Wiele z nas czuje się ze zdradą szczególnie źle, bo ma świadomość, że ich mechanizm obronny zawiódł. Nie zadziałał w porę, nie uchronił przed cierpieniem. Czujemy się łatwowierne i po prostu głupie. Tymczasem musimy zdawać sobie sprawę, że nie zawsze jesteśmy w stanie wyczuć czyjeś złe intencje. Zwłaszcza gdy ktoś sprawia wrażenie nieśmiałego, to trudno się spodziewać, że spotyka się naraz z kilkoma kobietami. Inaczej sytuacja wygląda, gdy trafiamy na faceta zbyt pewnego siebie, wtedy w naszej głowie zazwyczaj rodzi się pytanie, czy nie jest typowym podrywaczem.

Zdradę odczytujemy jako sygnał, że ktoś jest lepszy od nas

Zdrada to też cios zadany w naszą kobiecość oraz pewność siebie. Dochodzimy do wniosku, że tamta kobieta musi być w czymś lepsza od nas, skoro on wybrał skok w bok akurat z nią. Prawda jest jednak taka, że przeciętni faceci mający piękne i młode żony, też zdradzają i to z paniami, które do atrakcyjnych nie należą. Wystarczy spojrzeć na Donalda Trumpa. Jego żona Melania jest młodą i piękną kobietą. Mimo to pojawiły się doniesienia, że Trump spotykał się z prostytutkami.

Zdrada podkopuje wiarę w ludzi

Gdy zdradza bliska nam osoba, czujemy się zranieni i mamy problem z zaufaniem. Wydaje nam się, że wszyscy mogą nas oszukiwać, skoro ona robiła to tak, że długo nic nie widziałyśmy. Zakładamy, że nasza intuicja jest wadliwa, a ludzie miewają złe intencje. Zaczynamy się od nich separować, a szczególnie unikamy facetów i traktujemy ich jako zło konieczne. Niewątpliwie po zdradzie lepiej skupić się na pracy zawodowej oraz swoich pasjach. Jeśli masz złe zdanie o mężczyznach, to sobie odpuść randki. Może rzeczywiście na tym etapie jesteś na tyle rozbita psychicznie, wewnętrznie poharatana, że nie jesteś w stanie dobrze ocenić intencji drugiej osoby. Lepiej będzie, gdy postawisz na tymczasowe unikanie zagrożenia i skupisz się na innych aspektach swojego życia.

Dodaj komentarz