Psychologia

Dlaczego nie umiesz znaleźć miłości?

Dlaczego nie umiesz znaleźć miłości

Miłość to uczucie, którego pragnie doświadczyć każdy człowiek. Przynajmniej tak nam się wydaje. Niestety, w praktyce bywa to nieco bardziej skomplikowane. Jeśli od lat bezskutecznie szukasz drugiej połówki, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Podpowiemy w nim, dlaczego nie umiesz znaleźć miłości.

Dobry facet jest nudny

Bardzo często kobiety zachowują się bardzo irracjonalnie. Gdy na horyzoncie pojawi się dobry facet, któremu zależy na nich, który zawsze ma dla nich czas i zabiega o spotkanie, jawi się jako nudny i mało atrakcyjny. W rezultacie kobieta zaczyna przed nim uciekać. W pewnym momencie może nawet stwierdzić, że on jest namolny, bo nie daje jej spokoju. Cały czas pisze, dopytuje o to, jak  minął jej dzień i dąży do spotkania. Im on bardziej się stara, tym ona bardziej się dystansuje.

Facet trudny do zdobycia jest atrakcyjny

Czasem ta sama kobieta trafia na mężczyznę, który jest trudny do zdobycia. Ona obiera go sobie na cel. To ona jest stroną, która nadaje ton relacji. Ciągle gdzieś go zaprasza, próbuje umówić się z nim na randkę. Dopytuje o to, jak minął mu dzień. Jednak w tym układzie mężczyzna jest trudno dostępny. Nie ma czasu dla kobiety, czasem jawnie ją ignoruje, a to tylko nasila jej starania.

Strach przed bliskością. Dlaczego polujesz na trudnych mężczyzn?

Jak widać, wyżej opisane zachowanie wydaje się irracjonalne. Dlaczego kobieta ucieka przed facetem, który okazuje jej zainteresowanie, a sama biega za mężczyzną, który ją lekceważy? Przecież to mija się ze zdrowym rozsądkiem. Tymczasem może tutaj chodzić o strach przed bliskością. Niektóre kobiety celowo polują na trudnych mężczyzn. Wiedzą bowiem, że tutaj nie grozi im nadmierna bliskość. Będą się spotykać na luzie od czasu do czasu. Ich autonomia nie zostanie zagrożona. Bliskość kojarzy im się z cierpieniem, byciem bezbronną. W związku z tym chcą się przed nią uchronić, stawiając na luźniejsze relacje z kimś, kto ma dystans do tej znajomości. Prawdopodobnie taka postawa kobiety wynika z jej dzieciństwa. Panie, które zaznały dobrej, bezpiecznej miłości ze strony rodziców, postrzegają ją jako potencjalne zagrożenie. Nie chcą drugi raz cierpieć tak bardzo jak w relacji z mamą czy tatą. W związku z tym podświadomie unikają poważnych związków i zobowiązań.

Duża potrzeba autonomii a problemy z apodyktycznym ojcem

Czasem kobiety nie tyle polują na trudno dostępnych mężczyzn, lecz odpowiada im pewien rodzaj zachowania. Kiedy trafiają na faceta, który im się nie narzuca, czują się bezpiecznie. Niemniej takie panie liczą na to, że mężczyzna ma równie dużą potrzebę autonomii jak one same, ale w gruncie rzeczy kocha i chce być z nimi blisko. One nie obawiają się zaangażowania, mają często dobry wzorzec miłości, jaką obdarzyła je matka, niemniej boją się mężczyzn silnych i apodyktycznych. Dostrzegają w nich ogromne zagrożenie. Mają bowiem przed oczami ojca, który narzucał swoje zdanie, czasem bywał agresywny etc. Przy mężczyźnie, który ceni sobie partnerstwo i równouprawnienie po prostu czują się lepiej. Jeśli mogą czasem same zaproponować randkę, to czują, że w pewien sposób kształtują otaczającą je rzeczywistość. Ta sprawczość sprawia, że w tej relacji czują się bezpiecznie. Niestety, nie każdy facet, który się nie narzuca, jest miłośnikiem równouprawnienia i dawania partnerce własnej przestrzeni. On po prostu może jej nie kochać i nie chcieć tworzyć bliskiej relacji. Kobieta, która obawia się apodyktycznych mężczyzn, może często trafiać na takich z lękiem przed bliskością. Oni jej nie przytłaczają, więc wydają się atrakcyjni, zupełnie odmienni od ojca.

Dodaj komentarz