Czym różni się zaproszenie na ślub od zawiadomienia
CHUTTERSNAP z Unsplash

Wesele przyjaciół czy członków rodziny często stanowi świetną okazję do spotkania w większym gronie i spędzenia czasu w miłej atmosferze. Często jednak tego typu uroczystości rodzą wiele dylematów. Szukamy odpowiedzi na pytanie: czym różni się zaproszenie na ślub od zawiadomienia?. Ponadto chcemy wiedzieć, kiedy złożyć życzenia młodej parze. Przedstawiamy krótki niezbędnik weselnika, z którego warto skorzystać przed tego typu uroczystością.

Spis treści:

  1. Czym różni się zaproszenie na ślub od zawiadomienia?
  2. Jakie życzenia złożyć młodej parze?
  3. Kiedy złożyć życzenia młodej parze?
  4. Kiedy wręczyć prezent ślubny?
  5. Z kim pójść na wesele, będąc singielką?

Czym różni się zaproszenie na ślub od zawiadomienia?

Zaproszenie na ślub oznacza, że para młoda chce, abyśmy towarzyszyli jej zarówno podczas uroczystości w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego, jak i w trakcie przyjęcia wydanego z tej okazji. To ostatnie nie musi mieć charakteru wesela. Coraz częściej organizuje się uroczysty obiad dla najbliższych w pobliskiej restauracji. Zawiadomienie o ślubie, jak wskazuje sama nazwa, ma bardziej ograniczony charakter. Para młoda informuje, kiedy, w jakim miejscu i o której godzinie zamierza powiedzieć sobie: „tak”. Jednocześnie nie zaprasza nas na wesele ani poczęstunek zaplanowany po ceremonii ślubnej.

Jakie życzenia złożyć młodej parze?

Nie każdy z nas jest świetnym mówcą i potrafi złożyć odpowiednie życzenia młodej parze. Ta czynność wiele osób przeraża za każdym razem, gdy jest wymagana przez savoir vivre. Jeśli nie wiesz, jakie życzenia złożyć młodej parze, postaw na klasyczne: „wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia i radości na nowej drodze życia”. Jeśli wiesz, że świeżo upieczeni małżonkowie o czymś marzą, np. o własnym mieszkaniu, wycieczce na Malediwy, szybkim zakończeniu remontu domu, możesz dodać również tę kwestię. Pamiętajmy, aby młodej parze nie życzyć dzieci. Nie każdy tuż po ślubie marzy o powiększeniu rodziny. Poza tym w dzisiejszych czasach nie mamy pewności, czy młoda para nie boryka się z problemem bezpłodności i nie wydała wielu tysięcy złotych na nieudane próby in vitro.

Kiedy złożyć życzenia młodej parze?

Składanie życzeń młodej parze budzi ogromne emocje. Nie tylko nie wiemy, jak skonstruować swoją wypowiedź, ale też bardzo często, kiedy należy podejść do świeżo upieczonych małżonków. Osoby, które otrzymały tylko zawiadomienie o ślubie, powinny zrobić to zaraz po zakończeniu ceremonii, czyli pod kościołem lub Urzędem Stanu Cywilnego. Jeśli zostałaś zaproszona na wesele lub poczęstunek, musisz zwrócić uwagę na to, czy małżonkowie odbierają życzenia pod miejscem zaślubin, czy postanowili przenieść je na salę weselną.

Kiedy wręczyć prezent ślubny?

Tutaj obowiązuje podobna zasada jak przy składaniu życzeń. Osoby, które udają się na wesele lub uroczysty obiad, prezent ślubny mogą wręczyć na sali. Natomiast jeśli otrzymałaś tylko zawiadomienie lub postanowiłaś zrezygnować z zabawy weselnej, upominek należy przekazać pod kościołem lub Urzędem Stanu Cywilnego. Pamiętajmy o tym, że osoby, które nie zostały zaproszone na wesele lub poczęstunek, wręczają tylko drobne podarunki, vide kwiaty, kupon Totolotka, książkę czy żywność dla zwierząt ze schroniska. Młoda para zazwyczaj informuje, jakie rzeczy chce otrzymać zamiast kwiatów.

Z kim pójść na wesele, będąc singielką?

Singielka na weselu może pojawić się sama, zwłaszcza gdy doskonale czuje się we własnym towarzystwie i zna sporo osób zaproszonych na tę uroczystość. Dzięki temu nie będzie czuła się samotnie. Co ciekawe, na wesele nie musisz wcale zapraszać kolegi, zwłaszcza gdy wszyscy mają już żony, ale koleżankę, z którą świetnie się bawisz. Może to być przyjaciółka z dzieciństwa lub znajoma z firmy, w której pracujesz. Często singielka czuje się dużo lepiej w towarzystwie koleżanki, gdyż obecność kolegi często prowokuje innych biesiadników do prób swatania.

Magdalena Kukurowska