Psychologia

Czym jest piękno kobiety?

piękno kobiety

Rio Kuncoro z pexels

Atrakcyjność fizyczna od wieków stanowi przedmiot pożądania. Świadczy o tym chociażby rozwijający się rynek kosmetyczny, kolejne zabiegi medycyny estetycznej, które mają nam odjąć lat czy bielizna wyszczuplająca, po którą tak chętnie sięgamy. Atrakcyjność fizyczna to zagadnienie, które można rozpatrywać w różnych kategoriach. Możemy na nią spoglądać poprzez pryzmat doznań estetycznych. Ta jednak ma również socjologiczne i psychologiczne konotacje. Czym jest piękno kobiety?

Spis treści:

  1. Z czego wynika pogoń za urodą?
  2. Dlaczego pociągają nas symetryczne twarze?
  3. Sukces reprodukcyjny a określone cechy wyglądu
  4. Szybka ocena ludzkiej atrakcyjności, czyli pierwsze wrażenie
  5. Efekt aureoli, czyli dlaczego pięknym wybaczamy więcej
  6. Dlaczego piękno kobiety zwiększa jej szanse na sukces?
  7. Atrakcyjna kobieta to wypoczęta kobieta!

Z czego wynika pogoń za urodą?

Uroda to coś, co pragniemy jak najdłużej zatrzymać. Chętnie też pozbywamy się defektów, korzystając z zabiegów chirurgii plastycznej, które należą do dość inwazyjnych. Długa rekonwalescencja po operacji nie przeszkadza nam jednak w powiększaniu piersi czy rekonstrukcji nosa. Nic dziwnego, że jesteśmy gotowe do tak daleko posuniętych poświęceń. Piękno kobiety od wieków przedstawia się jako sposób na sukces. Czy to tylko stereotyp, a może tak zostaliśmy zaprojektowani przez naturę?

Dlaczego pociągają nas symetryczne twarze?

Naukowcy wykazali, iż podświadomie reagujemy pozytywnie na symetryczne twarze, lśniące i zdrowe włosy czy jędrną skórę. Nawet małe dzieci więcej uwagi poświęcają atrakcyjnym fizycznie nianiom. Już one posiadają wyczucie estetyki, którym kierują się przy podejmowaniu swoich pierwszych decyzji.

Sukces reprodukcyjny a określone cechy wyglądu

Detektor piękna został w nas zaprogramowany genetycznie. Ma to na celu zapewnić sukces reprodukcyjny, który przełoży się na przetrwanie gatunku. Odpowiednie proporcje kobiecej sylwetki, biodra wyraźnie szersze od talii, świadczą o zdolności do wydania zdrowego potomstwa. Natomiast gęste i lśniące włosy to atrybut kobiet, które dobrze się odżywiają i znajdują się w wyśmienitej formie. Natomiast dobrze zbudowany mężczyzna z mocno zarysowaną szczęką uchodzi za dobrego dawcę genów. Ponadto jawi się jako ktoś, kto uchroni rodzinę przed potencjalnym zagrożeniem.

Szybka ocena ludzkiej atrakcyjności, czyli pierwsze wrażenie

Ewolucja jest bezlitosna. To właśnie ona zaprogramowała nas do szybkiej oceny ludzkiej atrakcyjności. Piękno kobiety sprawia, że mężczyźni od razu je dostrzegają i lepiej traktują. Mniej atrakcyjne panie nie tylko mają mniej adoratorów, ale też rzadziej bywają wybierane do pracy, gdy o to samo stanowisko ubiega się urodziwa rywalka.

Efekt aureoli, czyli dlaczego pięknym wybaczamy więcej

Piękno kobiety czy mężczyzny może nas jednak zaprowadzić na manowce. Niestety, nasz mózg często funduje nam błędy poznawcze. Jednym z nich jest efekt aureoli. Zakładamy, że osoba, która prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, posiada też ponadprzeciętną inteligencję i wysokie kompetencje. Przypisujemy jej same pozytywne cechy charakteru. Nawet gdy popełni błąd, przez efekt aureoli łatwiej go wybaczamy.

Dlaczego piękno kobiety zwiększa jej szanse na sukces?

Badania naukowe wykazały, że sama atrakcyjność fizyczna nie zapewnia nam szczęścia. Jednak piękna kobieta ma zazwyczaj wysokie poczucie własnej wartości, przez co jest bardziej otwarta w relacjach międzyludzkich, a do nowych wyzwań podchodzi z optymizmem.  To zwiększa jej szanse na sukces zawodowy czy znalezienie prawdziwych przyjaciół.

Atrakcyjna kobieta to wypoczęta kobieta!

Nie każda kobieta chce oddać się w ręce chirurga plastycznego. Nie wszystkie panie stawiają też na mniej inwazyjne zabiegi anti aging. Jednak każda z nas może zadbać o to, by jej twarz wyglądała promiennie. Wystarczy zapewnić sobie odpowiedni wypoczynek i postawić na zdrowe odżywianie. Nawet perfekcyjne rysy twarzy nie przyciągają, gdy malują się na niej zmartwienia.

Dodaj komentarz