Czym jest alief
Zdjęcie autorstwa Albin Berlin z Pexels

Psychologia nieustannie bada mechanizmy, które kierują ludzkim postępowaniem. Jednym z tematów dociekań naukowców jest alief. Co kryje się pod tym terminem?

Czym jest alief?

Pod terminem alief kryje się reagowanie na pozorny aspekt o sytuacji, choć wiemy, że rzeczywistość może być zupełnie inna. Krótko mówiąc, chodzi tutaj o pozory. Czasem choć zdajemy sobie sprawę z realiów, w jakich funkcjonujemy, kierujemy się fałszywym przekonaniem na ich temat. Np. widzimy, jak ktoś wyciąga z woreczka czysty patyk, którym miesza w kubku z herbatą. Budzi w nas to obrzydzenie, chociaż sam patyk jest czysty, a zachowanie dość higieniczne.  Podobnie działa nasz mózg, gdy znajdujemy się na dachu bloku i wydaje nam się, że za chwilę spadniemy w dół i się zabijemy. Na rollercoasterze też często odnosimy wrażenie, że za chwilę z niego spadniemy, chociaż wiemy, że jesteśmy dobrze przypięci.

Alief a życie uczuciowe

Alief to zjawisko, które obejmują także nasze życie uczuciowe. Bardzo często na początku znajomości z mężczyzną patrzymy na niego przez różowe okulary. Przypisujemy mu też określone, pozytywne cechy. W rzeczywistości nie zakochujemy się w tym idealnym facecie, co w jego perfekcyjnym wyobrażeniu. Tutaj możemy mieć do czynienia z dwoma sytuacjami. Możemy trafić na dobrego faceta, choć nie idealnego. Początkowo będziemy go mocno idealizować, chociaż realia wskazują, że nasze przypuszczenia są nieuprawnione. Np. zakładamy, że jest bardzo pracowity, ponieważ codziennie jeździ do pracy. Widzimy wprawdzie, że codziennie miga nam na Facebooku jako aktywny, ale zakładamy, że mimo wszystko w pełni oddaje się swoim obowiązkom zawodowym. Z czasem jednak możemy odkryć, że wcale nie kwapi się do pomocy przy pracach domowych i zrobić mu o to awanturę. Czasem też nieświadomie przypisujemy podrywaczowi dobre intencje. Np. widzimy, że podchodzi do nas pełny nieśmiałości, więc zakładamy, że mamy do czynienia z dobrym człowiekiem. Nie zwracamy przy tym uwagi, że jego znajomi wyrażają się niepochlebnie na jego temat. Tutaj również działa alief, czyli gra pozorów.

Alief a pandemia

Alief często ujawnia się też w dobie pandemii. Bardzo często powtarzamy między sobą, że wizyty w salonie fryzjerskim są bezpieczne, ponieważ tam często dezynfekuje się narzędzia. Bardzo mocno skupiamy się na tym, iż wszędzie mówi się o konieczności dezynfekcji narzędzi fryzjerskich, ale zapominamy o tym, że nie każdy salon dba o higienę. Ponadto zdezynfekowane nożyczki mogą nas uchronić przed grzybicą, ale gdy fryzjer nie ma na twarzy maseczki, może nas zarazić COVID-19. Tutaj także mamy do czynienia z grą pozorów, poniekąd z okłamywaniem samych siebie.