Zdrowie

3 rzeczy, które najbardziej szkodzą Twoim oczom!

3 rzeczy, które najbardziej szkodzą Twoim oczom

Dbanie o wzrok z pewnością nie jest Twoją domeną – podczas gdy inne części ciała pielęgnujesz, oczy eksploatujesz do granic ich możliwości, narażając się na wiele dolegliwości i chorób. Poznaj 3 najbardziej szkodliwe dla oczu rzeczy i postaraj się wprowadzić w życie zmiany, za które Twój wzrok będzie Ci wdzięczny.

Ekrany

Ekrany telefonów komórkowych, tabletów, laptopów i telewizorów to prawdziwa zmora naszych czasów. Na syndrom widzenia komputerowego (CVS, z j.ang. – computer vision syndrome), charakteryzujący się zmęczeniem wzroku, niewyraźnym widzeniem, pieczeniem oczu i uczuciem piasku pod powiekami, cierpi prawdopodobnie około 80% ludzi współczesnego świata. Jak możesz się przed nim chronić?

Stosuj nawilżacze powietrza oraz sztuczne łzy (krople do oczu), które nawilżą Twoje oczy. Staraj się zredukować czas ekspozycji na światło ekranowe do niezbędnego minimum (czytaj: nie scrolluj bez sensu Facebooka), a w trakcie pracy i korzystania z komputera, smartfonu czy telewizora, rób częste przerwy i patrz za okno, w dal. Często wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz oraz dbaj o regularny sen, czyli naturalną regenerację dla oczu. Przede wszystkim jednak pamiętaj o tym, aby regularnie, przynajmniej raz w roku, badać wzrok w celu skorygowania ewentualnej wady. Nieskorygowana wada może potęgować syndrom CVS, a w konsekwencji prowadzić do licznych zaburzeń akomodacji, jak np. spazm.

Promieniowanie UV i smog

Szkodliwe promieniowanie UV emitowane przez słońce, które tak bardzo kochasz, powoduje nie tylko zaczerwienienie, łzawienie i ból oczu, ale również wiele poważnych chorób wzroku. Co bardzo ważne, słońce szkodzi oczom nie tylko latem – najbardziej niebezpieczne jest zimą, kiedy jego promienie odbijają się od kryształków śniegu i lodu, atakując wzrok ze zdwojoną siłą ze wszystkich kierunków! Równie niebezpieczny jest smog – zanieczyszczenia z powietrza szybko dostają się do oczu, powodując ich podrażnienie i pieczenie, a niekiedy nawet zapalenie.

Jeśli chcesz ograniczyć szkodliwy wpływ promieniowania UV oraz smogu na Twój wzrok, pamiętaj o noszeniu certyfikowanych okularów przeciwsłonecznych, które ochronią Twoje oczy przed słońcem i zanieczyszczeniami z powietrza. Powinieneś przyzwyczaić się do ich codziennego użytkowania, niezależnie od pory roku. Dobrej jakości okulary z filtrem UV (a nie tylko naklejką sugerującą jego zastosowanie) kupisz w profesjonalnym salonie optycznym, takim jak Okularium – w punktach stacjonarnych lub w sklepie internetowym okularium.pl.

Niewłaściwa higiena oczu

O ile o higienie twarzy, ciała i dłoni raczej nie zapominasz, o tyle higiena oczu prawdopodobnie nie leży w obszarze Twoich zainteresowań. Zasypianie w soczewkach i makijażu czy częste przecieranie powiek nieumytymi dłońmi to tylko niektóre popełniane przez Ciebie grzechy, prowadzące do nieprzyjemnych dolegliwości wzroku i licznych chorób oczu.

Postaraj się wyeliminować je z życia lub zminimalizować ich skutki. Stosuj krople nawilżające i oczyszczające oczy, staraj się zredukować dotykanie powiek i dbaj o odpowiednie przygotowywanie się do snu. Nie zapominaj również o profilaktyce i regularnym badaniu wzroku oraz stosowaniu odpowiedniej ochrony w postaci okularów oraz soczewek kontaktowych.

Ekrany smartfonów, komputerów i telewizorów, promieniowanie UV i smog oraz niewłaściwa higiena, szkodzą Twoim oczom. Postaraj się zmienić nawyki i uratować tym samym swój wzrok!

Dodaj komentarz